Klimat i zwyczaje na Barbadosie

Generalnie wyspa Barbados jest pod wpływowymi klimatu podrównikowego wilgotnego, gdzie od grudnia aż po kwiecień nieprzerwanie trwa tutaj pora sucha, zaś już z końcem kwietnia aż do początku grudnia trwa półroczna pora deszczowa. Chociaż w drodze nierzadkich wyjątków zdarzają się tutaj okresowe cyklony wtedy ruch na wyspie zamiera.

Jeśli idzie o obyczajowość mieszkańców Barbadosu, to generalnie oni znani są ze swojej uprzejmości i wyjątkowej grzeczności, a to pewnie wynika z faktu, że z jednej strony są oni pod silnymi wpływami kultury brytyjskiej, z drugiej zaś wynika to z dużej gęstości zaludnienia na wyspie. Więc aby życie blisko siebie nie było uciążliwe nadto, zwyczajowo unika się szczególnie nieprzyjemnych konfrontacji

Muzyka na Barbadosie

Jeśli idzie o obyczaje natury muzycznej, które są efektem wpływowym sąsiedztwa Trynidadu i Jamajki, dlatego szczególną popularnością cieszą się tutaj znane wielu turystom Karaibów rytmu – calypso i reggae. Tym niemniej sama Barbados posiada również indywidualną, własną tradycję muzyczną zwaną w tamtejszym narzeczu – ‚tuk’. Polega to między innymi na tym, iż grający muzykę zespół używa między innymi tak zwane – tin whistle (niewielkiej piszczałki z ustnikiem dzióbkowym i sześcioma wierzchnimi otworami palcowymi), ale również fletu, trójkąta oraz bębna.

Nie da się nie zauważyć iż muzyka Tuk łączy w sobie wpływy wojskowej muzyki brytyjskiej i ewidentnie afrykańskie korzenie dawnych niewolników z plantacji trzciny cukrowej.

Kuchnia Barbadoska

Ciekawą jest karaibska kuchnia tamtejsza, gdzie podstawą tejże kuchni stanowią z oczywistych względów głównie ryby i owoce morza, tym niemniej sami wyspiarze przygotowują je na tysiące możliwie wszelkich sposobów, przy czym warto wspomnieć z zadowoleniem iż zawsze, ale to zawsze tamtejsze dania podaje się po przystrojeniu warzywami albo owocami. Bo tylko tak ich zdaniem przyrządzone dania są bajecznie kolorowe i przede wszystkim egzotyczne.

Post A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *