Informacje przydatne dla Turysty

Na Barbadosie są idealne warunki do żeglowania, plażowania i podziwiania raf koralowych, ponadto parę zabytków z okresów kolonialnych głównie.

Na Barbadosie obowiązującym językiem jest język angielski (chociaż nie oficjalnie już – większość mieszkańców wyspy używa lokalnego dialektu zwanego ‚Bajan’), walutą zaś jest 1 dolar barbadoski (Bds$) = 100 centów

Numer kierunkowy do rezerwacji i rozmów telefonicznych to +1 246

Napięcie sieci elektrycznej na Barbadosie

Na Barbadosie należy mieć świadomość iż napięcie w sieci elektrycznej wynosi mniej jak w europie (gdzie tu jest 230 V), bo wynosi raptem 115V / 50 Hz, związane jest to z tym że prąd płynący w tamtejszych instalacjach produkowany jest przez opalane gazem lub ropą generatory głównie, bo nie ma tam naturalnych siłowni. Siłą rzeczy zdarzyć się może że niektóre przywiezione przez turystów ze sobą, standardowe urządzenia elektryczne mogą działać niepoprawnie, albo po prostu mogą też nie działać w ogóle.

Bezpieczeństwo na Barbadosie

W ogólnie pojmowanych kwestiach bezpieczeństwa, to tamtejsi ludzie zapewniają już generalnie występuje większe zagrożenie przestępczością (napady rabunkowe, kradzieże), tym jak mówią „strzeżonego pan bóg strzeże” i zaleca się unikania jednak faktu przebywania nocą na pustych plażach (które skądinąd są bardzo czyste i malownicze).

Prawo jazdy i ruch na Barbadosie

Jeśli ktoś się uprze to wraz z okazaniem międzynarodowego, względnie stricte polskiego prawa jazdy, może na miejscu otrzymać miejscowe prawo jazdy (jest jednak za to stałą opłata, która wynosi 50 USD – pięćdziesiąt dolarów amerykańskich) – przy czym warto sobie uzmysłowić zawczasu iż na Barbados, podobnież jak w macierzystej Wielkiej Brytanii obowiązuje bezwzględnie ruch lewostronny.

Płatności i okres sezonu turystycznego na Barbados

Co ciekawe, na Barbados pomimo dependencji brytyjskiej wszelkie kredytowe karty bardzo sporadycznie są akceptowane., jako że zdecydowane gros banków woli akceptować gotówkę i same czeki podróżne. Przy czym warto wspomnieć na marginesie iż atrakcyjna – Barbados jest znacznie tańsza poza sezonem, który przypada na okres od kwietnia aż po listopad !

Opieka zdrowotna Barbados

Jeśli idzie o warunki zdrowotne to udając się na Barbados nie wymaga się od nikogo żadnych szczepień. Zaś z usług lokalnej opieki zdrowotnej i szpitali można korzystać bezpłatnie. Chociaż już wizyta lekarska w gabinecie, czy klinice prywatnej kosztuje średnio jakieś 35 do 50 dolarów amerykańskich. Z tym iż warto wspomnieć iż wszelkie polisy ubezpieczeniowe uznawane są jedynie gdy firma je wystawiająca ma swoją reprezentację fizycznie na Barbadosie.

Wiza na Barbados

W kwestii wiz to Polacy generalnie są zwolnieni z obowiązku wizowego w przypadku pobytu o charakterze ściśle turystycznym – czyli do 28 dni! Bo już pobyt innego rodzaju niestety wymaga przyznania wizy, której koszt jest jednak tani – wynosi mniej więcej 25 USD (i jest to wiza jedynie z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy), ale już dopłacając pięć dolarów więcej, czyli za równowartość około 30 USD (dostaje się wiza z prawem wielokrotnego przekraczania granicy !).

Oczywiście jak w przypadku ubiegania się o wizę w dowolnym kraju, paszport ubiegającego się o wizę musi mieć ważność przynajmniej 6 miesięcy, licząc już od chwili wjazdu.

Co ciekawe, z chwilą wjazdu do Barbados wymagane jest okazanie biletu powrotnego do kontroli, ale już nikt nie wymaga od nikogo (jak bywa na ten przykład w USA) okazania środków finanso­wych służących celom pokrycia kosztów pobytu. Nie istnieją też jakieś szczególne restrykcje tyczące się wwo­zu i wywozu dowolnych środków finansowych. Tym niemniej inne restrykcje celne nie odbiegają od przyjętych powszechnie standardów (alkohol, narkotyki, tytoń, cenne eksponaty, ochrona zagrożonych gatunków fauny i flory).

Dobrze też mieć świadomości iż na tej wyspie nie istniej coś takiego jak obowiązek meldunkowych, co może mieć miejsce w wielu innych krajach, także Unii Europejskiej.

Udając się na Barbados nawet na urlop krótki, warto nie zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, ochronnym filtrze na skórę w kremie lub spraju, oczywiście można też wziąć czapkę lub kapelusz służący ochronie przed słońcem. A na pewno warto zabrać ze sobą lekkie, przewiewne plażowe ubranie , no i sandały plażowe i na lepsze okazje coś również trzeba wziąć ( w sensie bardziej formalne ubranie do wizyt w lepszych restauracjach).

Post A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *