Administracja Barbadosu

Bezsprzecznie stolicą wyspy Barbados jest usytuowane na południowo zachodnim krańcu wyspy miasto – Bridgetown, przy czym drugim największym miastem jest Speighstown na północy, następnie także Holetown, Batcheba na wchodzie i The Crane. W sumie cały ten kraj jest podzielony na 11 parafii (Parish) – tak zwanych dystryktów.

Głową państwa oczywiście jest monarchini Wielkiej Brytanii królowa Elżbieta II ( bo jak wspominałem wcześniej wyspa chociaż posiada niepodległość, wciąż jest członkiem tak zwanej wspólnoty narodów brytyjskich). Zatem królową na wyspie bezpośrednio reprezentuje gubernator generalny. Ponadto jak wcześniej wspomniano na wyspie jest Mouse of Assembly istniejący od niemal początków kolonialnych wyspy – a dziś jest to dwuizbowy parlament: Izba Zgromadzenia (izba niższa; House of Assembly), wraz z dokooptowanym w czasch obecnych Senatem.

Ciekawostką jest tam, iż w przeciwieństwie do polskiego parlamentu, na Barbadosie wybory do 30-osobowej izby niższej odbywają się jedynie co 5 lat, aczkolwiek sam rząd ma prawo rozpisać nowe wybory w dowolnym momencie.

Wyjątkiem jest także izba senatu, bo tych (w sumie 21 senatorów) mianuje generalnie sam gubernatora, chociaż nie ostatecznie, bp do powołania dwunastu prawo nakazuje zasięgnięcia opinii w osobie premiera, 2 – wymaga rekomendacji przywódców opozycji, a jedynie tylko 7 gubernator wybiera osobiście.

Niemniej już prawo wyborcze, podobnież jak w Polsce jest powszechne dla osób, które ukończą 18 rok życia.

Na wsypie największą populacją – bo sięgającą 90 procent stanowią afroamerykanie (głównie potomkowie dawnych niewolników), pozostali to są ludzie rasy białej i metysi głównie.

Z kolei dominująca religią na wyspie jest protestantyzm (wliczając w to wyznawców kościoła anglikańskiego, zielonoświątkowców i metodystów), potem są Katolicy, świadkowie Jehowy, ateiści, żydzi i muzułmanie.

Post A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *