Atrakcje Barbados czekaja na Ciebie!

Barbados to niezwykła wyspa w niezwykłym archipelagu Małych Antyli rozsianych po Oceanie Atlantyckim w odległości około 1900 kilometrów od portorykańskiej wyspy Culebra. Niemal wszystkie pozostałe wyspy archipelagu mają budowę wulkaniczną, tymczasem Barbados charakteryzuje się budową wapienną. To niejedyna wyjątkowa cecha tej rajskiej wyspy. Jest to najprawdopodobniej jedno z najcieplejszych miejsc na całej naszej planecie. Zachwyca wspaniałym klimatem i jest coraz częściej wybieranym przez turystów z całego świata celem wakacyjnych wojaży. Tropikalny klimat podrównikowy oznacza ryzyko cyklonów w sezonie letnim, ale nikogo to nie zniechęca. Możliwość ujrzenia na własne oczy ojczyzny słynnej i mocno skandalizującej piosenkarki Rihanny, poznania niezwykłych atrakcji turystycznych i przeżycia zachwytu nad urokiem barbadoskiego krasu to wystarczające argumenty, aby spędzić tu przynajmniej kilka dni w beztroskiej atmosferze wiecznego lata i otoczeniu urzekających raf koralowych.

Zarówno nazwa wyspy, jak i całego państwa pochodzi od odkrytej i bardzo tutaj popularnej odmiany figowca, nazywanego brodatym drzewem (os barbados) o imponujących korzeni przypominających obfitą brodę. Formalnie państwo połączone jest unią personalną z Wielka Brytanią (głową jest królowa brytyjska), ale posiada dużą autonomię i własny parlament. Turyści wybierający się tutaj na wakacje mogą zarezerwować nocleg w jednym z licznych hoteli lub wynająć kameralny domek umiejscowiony tuż przy piaszczystej plaży. Najbardziej atrakcyjne plaże położone są na zachodnim i południowym wybrzeżu wyspy. Na północy brzeg jest zdecydowanie wyższy i ma bardziej skalisty charakter, więc warto zaplanować wakacje na południu lub na zachodzie wyspy.

To idealny wybór dla rodzin z dziećmi i zakochanych par spragnionych intymności. Popularnym środkiem transportu są tak zwane taksówki drogowe, będące tak naprawdę niewielkimi busami. Docierają niemal w każde miejsce na wyspie warte odwiedzenia, a kierowcy niejednokrotnie specjalnie dla zagranicznych gości wybierają ciekawe i malownicze trasy. Ciekawostka jest fakt, że nie ma tutaj ani jednego kilometra torów kolejowych. Jednak dostanie się z jednego krańca wyspy na drugi nie sprawia żadnych problemów, więc warto zafundować sobie wycieczkę w poszukiwaniu barbadoskich atrakcji.

Miejsca i obiekty warte zobaczenia:

  • Bridgetown - stolica państwa i główne miasto na wyspie. W gruncie rzeczy jest bardzo przyjemnym, niewielkim i kameralnym miastem z około 100 tysiącami stałych mieszkańców. Stanowi ośrodek kulturalny, naukowy i handlowy regionu. Niegdyś nazywane było Miastem Świętego Michała. Założone w 1628 roku. Całe miasto wraz z pobliskim garnizonem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2011 roku. To tutaj urodziła się Rihanna i DJ Grandmaster Flash.
  • Bridgetown Port (nazywany również Deep Water Harbour) – główny port i najważniejsza atrakcja miasta. Można tu zobaczyć dokujące statki handlowe o imponujących rozmiarach, a także statki wycieczkowe i rejsowe, które zatrzymały się tutaj podczas przemierzania wód Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Karaibskiego.
  • fort wojskowy w Bridgetown. Zespół obiektów zbudowanych z tradycyjnie wypalanej czerwonej cegły. Prawdziwa gratka dla miłośników militariów i wojskowości i atrakcja dla osób interesujących się historią.
  • zabytkowa Katedra Świętego Michała w Bridgetown. Święty Michał to parton stolicy i kraju. Obiekt wart zobaczenia na własne oczy i uwiecznienia na fotografiach. Skusi miłośników zabytkowej architektury.
  • Synagoga Nidhe Israel w Bridgetown. Znajduje się przy przy Synagogue Lane.i jest jedyną czynną synagogą w stolicy. Powstała w 1654 roku. W 1831zniszczył ją silny huragan, a;e została starannie odbudowana. Przez wiele lat pozostawała w prywatnych rękach, ale po odkupieniu przez gminę żydowską odrestaurowano ją zgodnie z projektem Paula Altmana. Dziś znów urzeka oryginalnym, gotyckim stylem.
  • budynek parlamentu przy Broad Street w Bridgetown. Dówód długiej historii miasta. Parlament został założony w 1639 roku. Warto zobaczyć również znajdujące się nieopodal Muzeum Parlamentu i Galerię Bohaterów Narodowych.
  • Holetown - najstarsza na całej wyspie miejscowość. Dawniej była portem, a obecnie miejsce, gdzie regularnie odbywa się sławny festiwal. Odwiedzając Barbados warto zobaczyć prezentowane podczas nawiązującego do historii wyspy festiwalu wyroby tutejszych artystów i zachwycić się występami lokalnych zespołów. Turystom można polecić niewielkich rozmiarów pomnik, który upamiętnia przybycie na wyspę Brytyjczyków w 1625 roku.
  • Wieża Obserwacyjna tworząca wraz z lasem Grenade Hall atrakcyjny naturalno-historyczny kompleks. Z wieży nadawano kiedyż sygnały ostrzegawcze przed pożarami lub najazdem nieprzyjacielskich statków. Dzisiaj Wieża Obserwacyjna jest najbardziej znanym punktem widokowym na wyspie. W Grenade Hall znajduje się rezerwat rzadkich roślin o właściwościach leczniczych.
  • St.Lawrence Gap – centrum nocnych rozrywek z Platinum Garden Theatre, w którym odbywają się występy lokalnych artystów i przedstawienia nawiązujące do kultury rdzennych mieszkańców Barbadosu. Znajdują się tu liczne kluby, kawiarnie, restauracje i dyskoteki.

Post A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *